BOUŘE

VZNĚT - AKTIVITA - VZRUŠENÍ - RŮST - ROZPÍNÁNÍ

Hlava JIN -  Srdce JIN - Tělo JANG

NEROZUMNÝ TYP


   Krása, styl, úroveň, vznešenost. Říkám si, který neomalenec dal tomuto trigramu druhý název "Hrom"? Protože "Bouře", to zní a má to osobité kouzlo! Důvod bude v analogii, kdy dunění hromu se rozléhá krajinou v horizontální rovině, v rovině reality, kde má tento typ jang a dokáže si prosadit svoje. Ale stejně se mi víc líbí ta Bouře :-) Tvořivost přírody se tu hodně týká fyzické stránky a skutečně to vidíte na jejich někdy naprosto dokonalém zevnějšku. Působí přirozeně kultivovaným dojmem, a ta kultivovanost je nejen vidět, ale i slyšet. Často mají nezaměnitelný nadnesený hlasový projev, u kterého jako by se rozplývali. Karel Gott, Marek Eben, Oldřich Nový, Viktor Preiss, Petr Kotvald, Ondřej Havelka (Melody makers). Slyšíte tu noblesu? Jednoduše máte pocit, jakoby oni byli něco víc, i když v tom není žádný záměr. Ten člověk se s tím okouzlujícím projevem prostě narodil. Vždycky to není tak markantní, někdy je tam pouze náznak. Jednoduše patří sem bílé rukavičky a Ladislav Špaček se svým uměním etikety. Z historického pohledu Ludvík XIV., a možná i Karel IV. Aniž bychom si to uvědomovali, krása je na světě důležitá, protože nás přirozeně nutí věnovat věcem pozornost. A oni nám to dávají najevo tak nonšalantně, že jim prostě musíme dát za pravdu. O svůj zevnějšek i okolí se příkladně starají. Ale nejen to. Tento typ dbá na to, aby se věci projevovaly v materiálním světě. Aby nezůstalo jen u skvělého nápadu nebo rozdělané práce, ale došlo k realizaci a záležitosti se dotahovaly do konce. K práci přistupují velmi zodpovědně a umějí si zjednat respekt. Dokážou být i dost perfekcionisti. Úžasné je jejich umění jednat s lidmi. Diplomacie může člověku i zachránit život :-) Obvykle mají po ruce vhodné argumenty kombinované s úsměvem a milou drzostí, a vy ani nevíte, jak jste se ocitli přesně tam, kde potřebují. Jeden náš profesor měl dar vyhodit člověka ze zkoušky s takovou grácií, že jste z toho měli málem radost. Jsou skvělí pedagogové (dlouholetý kamarád z vysoké dostal ocenění za nejlepšího učitele), konferenciéři, telefonisté. Někteří z nich s vámi prostě jen tak nemluví, oni hovoří... Baví je oblast práva a soudnictví, také obchodní činnost, ve které si mnohdy nezadají ani s trigramem Oheň. Umějí dobře zacházet s penězi a rozmnožovat materiální hodnoty. Nemají rádi plýtvání. Dobře by spravovali nějaké území. Marka Ebena bychom si bez problémů představili jak v roli vrchního diplomata, tak třeba i krále.

   Postavení je pro tyto lidi dost důležité. Většinou jim umožňuje žít dobrý život a dává možnost být vůči ostatním "grand", často i v oblasti finanční. Kromě toho, že to neodmyslitelně patří k bontonu, jejich šlechetnou aristokratickou duši opravdu těší, když můžou někomu pomoct. Aby to neznělo příliš škrobeně, z vlastní zkušenosti vím, že jejich oficiální projev se často značně liší od toho civilního. Ačkoliv navenek působí tak distinguovaně, vlastně je to jeden z nerozumných typů (o tom je pojednáno v Souhrnu). Ve skutečnosti se dokážou skvěle bavit, mívají neobvyklé až výstřední koníčky, vůbec na originalitu si tento typ hodně potrpí. Jedna z mých kamarádek chová fretky a tolik je miluje, že se to nějak automaticky stalo součástí jejího osobního kouzla. Další miluje záhady a tajemno. S výše jmenovaným kamarádem jsme kdysi absolvovali cestu do Vídně, protože prostě musel zažít tamní vánoční atmosféru, prošel všechny obchody význačných módních návrhářů a odvezl si domů ty nejlepší zážitky, i módní úlovky. Od té doby už snad procestoval celý svět. Celkově je to pečlivý a pečovatelský typ se smyslem pro rodinu, ale o překvapení nikdy není nouze. Je to totiž dost zvídavá, extrovertní a "free" osobnost. Myslím, že lidé, kteří osobně znali Karla Gotta, by o něm také dokázali barvitě vyprávět. Občas člověk zapřemýšlí, jak to, že se těmto lidem daří v životě zdánlivě bez problémů. Může za to řada větších i drobných rozhodnutí, která všichni denně děláme. Tam, kde jiný půjde "proti větru" i za cenu velkého strádání, oni podvědomě volí rozhodnutí, která kloní misku vah ve prospěch životních jistot. Někdy je to tak, že dotyčný tíhne k získávání materiálních hodnot, ale je to hlavně podvědomá reakce, kterou si tvoří svoje zázemí. Podle toho si někteří volí i sympatie k partnerovi. Spolužačka už na střední škole věděla, jaký prsten bude chtít od svého snoubence. Vystudovala dvě vysoké školy a dnes je pro ni podle vlastních slov důležité především to, aby ji práce zajistila. Nikoliv to, kterému ze dvou povolání se věnuje.

   Co se týká žen, tady obecně nespravedlnost přírody vůči těm ostatním dosahuje jednoho ze svých vrcholů. Často je charakterizují rysy jako široký úsměv, výrazné plné rty i bez zásahu plastického chirurga, velké oči a už zmíněný nadnesený hlasový projev, někdy prokládaný vzletným chichotáním. Já jim říkám "hraběnky". Jak už jsem zmínila, ona třepotalka chichotalka si taky umí pěkně dupnout a říct si, na co má nárok, a stát si za svým. Pokud se to někomu nelíbí, našpulí rtíky, a ať jde dotyčný o dům dál! Tento přísup jim tiše závidím :-) Když hraběnky, tak samozřejmě Michèle Mercier - Angelika. Proto byla její role tak úspěšná. Hatice Sendil (turecký seriál Dila), Lorna Paz (Patricia Fernandez - Ošklivka Betty), Tereza Kostková, Tereza Kerndlová, Hana Zagorová. Není jich v populaci zas tak moc, ale rozhodně je zaregistrujete. Těmto ženám dokážou slušet i kila navíc, čehož je živým důkazem moje oblíbená zpěvačka Caro Emerald. Hudba a styl, který reprezentuje (jazz), k jejímu typu také ladí. Sluší jim všechno, co zavání přepychem, zámeckým stylem života. I výstřední věci, když mají punc kvality. Pánům šály kolem krku (někteří pánové vlastní kosmetický arzenál, o jehož existenci průměrná žena nemá tušení :-) Výrazné barvy, vysoký lesk, pro dámy doslova načančané věci. Řasení ani horizontální členění postavy rozhodně nevadí! Můžou být i decentnější barvy, měkké materiály, kožíšky, cokoliv, co ladí s tou jejich hřejivou energií. Ve všem tak trochu plují vznešeně prostorem. Je tu samozřejmě i talent na sport, myšleno na atletiku a disciplíny vyžadující výdrž. Nedávno jsem viděla takovou ženu jako veteránku z Iráku, takže hraběnka ve skutečnosti není žádné ořezávátko! Občas je také potřeba se v nějakém slušivém sportovním oblečku vyfotit a dát o sobě světu vědět.

   Možná negativa: zahleděnost do sebe, namyšlenost, narcismus. V tom případě ani já nejsem dotyčnému sympatická. Takže hledám ty, se kterými je legrace, rozumíme si v zálibě v krásných a zvláštních věcech, a spíš na sobě obdivujeme vzájemné odlišnosti. Umějí na ostatních vidět individuální kvality, pochválit a podpořit vás, společně strávený čas vám někdy přinese až povznášející pocit. Podle všeho byl můj otec tohoto typu. Pravdou je, že jistý aristokratický kousek mé duše mě nutí pošilhávat po zámecké kráse v šatníku i v domácnosti.

   V úvodu stránky to vypadá spíš na bouři sněhovou, ale to nevadí. Představitelé trigramu Bouře totiž přímo milují všechno, co je spojené s Vánocemi, protože Vánoce jsou zosobněná nádhera. Těžko najít lepší představitelku i vyjádření atmosféry, než video s Caro Emerald.