HORA

ZASTAVENÍ - KLID - NEHYBNOST - TICHO - ZATVRZELOST - ČEKÁNÍ - SVÉHLAVOST

Hlava JANG - Srdce JIN - Tělo JIN

ROZUMNÝ TYP


   Klid, prosím! Zvonění je pouze upozornění pro vyučujícího, hodinu končí učitel, ne žák! - Tohle je z rozumných typů ten nejrozumnější. Osamocená jangová čára hlavy jednoduše velí dělat věci tak, jak je to správné, jak to určuje téměř neměnný řád světa. Kdybychom zase rozdělili pomyslnou kapku vody na části, zůstane nám aktivní její horní třetina a vytvoří se tvar hory. Značí stabilitu, tradici, jistotu. Když vám člověk tohoto typu řekne, že bude někde ráno v sedm hodin (bývají ranní ptáčata), můžete si být celkem jistí, že tam bude možná i dřív, a pokud ho nechcete znervóznit, snažte se neopozdit. To, že budete stejně zodpovědní a dochvilní, považuje za samozřejmost, opak i za jakousi neúctu. Je pro ně velmi důležitý pocit jistoty, že všechny věci se budou dít tak, jak mají. To, že jsou neustále jakoby malinko ve střehu, můžete zaznamenat i v jejich výrazu a chování. Protože hora má ostrou špičku, i tady je patrná určitá ostrost v jednání. Také jejich chůze je obvykle dost razantní. Mám kamarádku, která by při svých 155 cm včetně podpatků mohla velet regimentu vojáků. Ona to samozřejmě ví a zakládá si na tom. Vyvažuje to v jejím případě srdečností, štědrostí a humorem. Vlastně i jejím partnerům se její povaha vždycky líbila, protože je to u ní přirozené. Abych nezapomněla na ostatní, pěkně ostré a rázné odpovědi se vám dostane třeba i od trigramu Nebe (se kterým si docela rozumějí), Oheň nebo i Bouře. Od zbylých typů v momentě, kdy je vytočíte na nejvyšší míru. Ale tady je to zkrátka ten top. Každá škola bude mít přísnější paní učitelku. Většinou jde o vyučující humanitních oborů, ale bývá tu i talent na čísla, matematiku, kouzlení v excelu, programování.

   Už na střední škole jsem spolužačku iritovala tím, že přestože je matematika, já mám na lavici ještě dějepis, který byl před dvěma hodinami. A jak jsem se mohla vykašlat na ten domácí úkol? Dnes pracuje v bance. Kdo jiný by zvládl rychle a bezchybně zapisovat čísla do tabulek, přesně vyplňovat formuláře. To nemluvím o tvorbě daňových přiznání nebo inventurách. Je bezpočet profesí, kde je potřeba dělat věci "comme il faut". Jiným by zdaleka nešly tak od ruky, nebo téměř vůbec, kdežto oni jsou v tom šťastní, a o to vlastně jde. A nejedná se jen o papíry, v případě zdravotní sestry, která musí rutinně připravovat medikace, nebo výpravčího, jde o víc. Občas se tu projeví ambicióznost, touha něco nebo někoho řídit, třeba vaši dietu (MUDr. Cajthamlová) nebo koronavirovou krizi (Prof. Prymula). Jsou perfektní finanční poradci, umějí klientovi všechno správně nastavit. Když už jsme u peněz, obvykle jsou dost šetrní. Ve skutečnosti jim ale moc nesvědčí povolání, kde si musejí sami shánět práci (nemají jangovou čáru těla, není tam schopnost jejich organismu ustát případná negativa a starost o existenci). Způsobuje to pro ně nadměrný stres, který si třeba sami nechtějí přiznat, protože přece musejí všechno zvládnout, ale můj bývalý kolega se takto dopracoval k vysokému tlaku ve 33 letech.

   Vrátím se ke štědrosti a pohostinnosti. Mám vlídnou kamarádku, u které mi kdysi chvilku trvalo si její typ uvědomit. Pozvala nás k sobě v létě na chatu, týden prázdniny zdarma "all inclusive". Hned po příjezdu jsem byla zapojená do zavařování okurek :-) Když se něco dělá, tak to musí kmitat, včetně závěrečného úklidu. Naštěstí ale netrpí neustálou potřebou uklízet, která je tu dost typická. Možná jsem teď někoho pohoršila, protože uklízet se musí. Když jsem poprvé zjistila, že se někdo přímo bytostně identifikuje s uklizenou domácností, i když třeba žije sám, zůstala jsem nevěřícně stát. Ve 21. století? Ale ono to není stoletím, nýbrž vrozeným pohledem na svět. Skutečně, u většiny představitelů trigramu Hora byste málem mohli jíst z podlahy. A jenom nevěřícně kroutíte hlavou, jak to všechno stíhají? Pobyt na horách byl moc fajn, jen jsem musela vést mírný boj o to, abych i po delších tůrách nepřijela domů širší než na začátku. Protože když tyto dámy mají hosty, chtějí si je náležitě uctít, a těžce nesou, že pro vás něco připravily a vy to všechno nesníte :-) V pohostinnosti je asi nikdo nepředčí. Pokud budete mít takovou babičku, snese vám na stůl všechno, dokud nebude mít pocit, že jste spokojení. (Udělá to každá babička, ale tady je to trochu umocněné). Navíc je tam úžasná výhoda, že na stáří ostrost tohoto typu obvykle klesá. Možná rezignují díky životním zkušenostem, v průběhu života se všichni trochu přibližujeme k pomyslnému ideálnímu středu. Jedna sympatická dáma ve věku 85 let mi doslova řekla: "Víte, já jsem se snažila celý život dělat tak nějak všechno správně, a pak mě jednou napadlo, co jsem z toho života vlastně měla". To není pobídka k zapření své osobnosti a hodnot, jen návod ke zvolnění. Ta paní je ve svém věku stále aktivní, miluje chození do divadla. Celkově společenský život je pro ně důležitý. Obvykle si zachovávají duševní svěžest do vysokého věku. Moje babička se jí podobala. Za mlada ráda tančila a spolu jsme pak sledovaly filmy pro pamětníky nebo krasobruslení. Já už jsem zažila přesně tu fázi starostlivé bábinky, která vstala ráno ve 4 hodiny, naladila stanici Vltava a začala chystat pro všechny snídani. Kolem domácnosti se točila celý den. Měla nás všechny moc ráda a neměla problém to dát najevo. Zdůrazňuju to, protože projevování citů tu nebývá tak časté. Mamka se zmínila, že dřív byly s babičkou větší boje. Tehdy se v dobré víře snažila usměrňovat dceru k obrazu svému, protože kam by to jinak vedlo? Jednoduše se obávají, že bez jejich dohledu nic nepůjde tak dobře.

   Dámám tohoto typu sluší klasická elegance. Zvýrazněná vertikální linie, projmuté střihy, kostýmky, geometrické vzory, strukturované tradiční látky, temnější studené barvy (fialová, jedlově zelená), volány a fiží, vyčesané vlasy, klasické lodičky, business kabelka. Přesnost  a ostrost se projeví i v oblečení. Tento typ asi nejvíc vynosí klobouky. Veškerá klasika se dá pojmout i v modernější formě, což ony opravdu dělají, takže nikoho nenechají na pochybách, že přišla opravdová dáma! Když je ale potřeba upřednostnit praktičnost, aby všechno stíhaly, potkáte některé z nich už brzy po ránu v botaskách na kole. Snad kromě následujících představitelek :-) Jednou z těch typických je britská královna Alžběta II. Ona dáma ten majestát opravdu nehraje, pouze její postavení v už tak tradiční Anglii tomu dává korunku. Anna Wintour - ředitelka časopisu Vogue. Podle této nekompromisní dámy byl natočen film "Ďábel nosí Pradu". Dál hvězdy s perfektní vizáží - Helena Vondráčková, Marie Rottrová, Vilma Cibulková, Dana Morávková, Jana Boušková, Kateřina Lojdová (inženýrka Tejfarová ze Slunce, seno...), ze starších českých filmů Antonie Nedošínská. Jiřina Bohdalová - že Jiřinka je rázná, se ví. V mládí třeba neměla ráda, když ji v restauraci obsluhovaly ženy, preferovala pánskou společnost. Mně byla vždycky sympatická episodní role Kathy Bates v Titanicu (nepotopitelná Molly Brownová - "Budete jí to maso i krájet, Kale?"), nebo Julie Andrews v roli královny Clarisse (Deník princezny).

   Pánům samozřejmě padne oblek, v neformálním oblečení rovněž různé geometrické vzory, pokud nepůjdou do přílišné extravagance. Známí představitelé pánské části jsou Václav Klaus st., Simon Cowell (porotce Británie má talent), Richard Harris (první představitel Brumbála). Radovan Lukavský, v pohádkách to byla vyloženě chodící moudrost a spravedlnost. Tomáš Hanák, Pavel Soukup, Vladimír Polívka, Michal David (i jeho hudba je trochu "pravidelná" a netají se svým perfekcionismem). Pro milovníky youtube scény, autor oblíbeného recenzního pořadu o jídle "Jdeme žrát" :-) Z historického pohledu sem zřejmě zapadá Napoleon Bonaparte nebo naopak Aristoteles, který miloval systematičnost. V populaci je početní zastoupení trigramu Hora trochu vyšší, z běžného života bych řekla, že výrazněji u žen. Vlastnosti, které jsou tu někdy trošku vyhrocené, ale vyskytují se i jinde (jako že třeba na Vánoce je nezbytně nutné umýt okna), jsou potom, bůhvíproč, připisovány celé ženské populaci :-) Tito lidé mají ve své podstatě talent na perfektní ovládnutí určité činnosti, kterou doslova vypilují k dokonalosti.

   Možná negativa: pedantství, puntičkářství, povýšenost, odměřenost, citový chlad. Tady alespoň pro mě hodně záleží na celkové osobnosti, pocitu vzájemné upřímnosti atd. S tímto typem máme oboustranně citlivější radar na vzájemný soulad. To neznamená žádný absolutní nesmiřitelný boj. Spíš menší procento lidí a situací, kde to vzájemně klapne. V každém typu je velký rozptyl, a také je rozdíl mezi mužem a ženou. Pokud se naše cesty ve vesmíru náhodně protnou s některým pánem trigramu Hora, jsme schopní komunikovat na kolegiální a přátelské úrovni, ale jinak se dobrovolně vracíme zpět každý do své galaxie. V té jeho je na mě velký mráz, a naopak moje laxnost ho přivádí k šílenství.


   Ricardo Montaner je jihoamerický zpěvák, jehož osobnost, tvorba i hlasový projev se mírně podobá Michalu Davidovi, jen jeho skladby jsou rozvolněnější. Ráda si poslechnu oba dva a někdy je podezřívám, že jejich hlas zvládne ve vysokých tóninách přepilovat i železo :-)