JEZERO

USPOKOJENÍ - PLNOST - PŘEMÍRA - OTEVŘENOST - RADOST

Hlava JIN - Srdce JANG - Tělo JANG

ROZUMNÝ TYP

   Klidná síla, hloubkový analytik, hodný realista, pohodář a spolehlivý kámoš. Kuřeti by neublížil. Netropí excesy, ale má smysl pro humor, který dřív nebo později objevíte. Někteří jsou víc ponoření do sebe, hlavně v prostředí, které není jejich, takže byste z nich slovo nevyrazili, jen občas utrousí myšlenku, výstižnou a vtipnou, až vás to překvapí. V úvodu jsem se zmínila, že bychom si každý trigram mohli představit jako kapku vody prosvětlenou určitými barvami. Zatímco první typ by tu kapku tvořivou energií zaplnil celou, tady by zůstala zaplněná odspodu do dvou třetin. Vytvořil by se tedy opravdu tvar jezera. V případě, že jeho hloubka není tak dramatická, nemají s mluvením žádné obtíže. Oni vlastně rádi komunikují, přestože jsou ze své podstaty trochu nesmělí. Vyhovují jim činnosti, kde mohou být v kontaktu s lidmi a předávat svoje široké znalosti. Takový přehled ve všech možných oborech nemá nikdo jiný! Ať začnete hovor na jakékoliv téma, prakticky s jistotou se dozvíte: "O tom jsem četl"! Je fajn mít doma chodící knížku nebo internet. Když pohodář, tak kromě dobrosrdečnosti je i trošku líný, má rád dobré jídlo a klidnější způsob života. Teď by se mohli někteří ozvat, protože aktivně sportují. V oblibě jsou dlouhé vyjížďky na kole, turistika, běžky. Protože tenhle člověk má taky jangovou čáru těla, je to tahoun, dost toho fyzicky vydrží. Ale bude sportovat pro radost, kochat se přírodou. Žádný šílený hon za vítězstvím za každou cenu. Baví ho docela i oblast obchodování. Umí věc dobře promyslet, nebude zbrklý v úsudku a nebojí se říct si ve výsledku o rozumnou cenu. Bude obchodovat poctivě a mít radost, když všechno dobře půjde, ale pokud si druhá strana vyslouží trestné body, nemá problém jí udělit lekci. U velké části z nich téměř neexistuje něco jako zrada. Pamatujete na oblíbeného Yau-Mana z "Kdo přežije"? Ke všemu přistupují trochu hravým způsobem. Přestože mají tendenci chovat se spíš rozumně, často jim i v dospělosti zůstává dětská duše. U některých popisů trigramů je u tohoto typu zmíněno dětství, asi pro tu nenápadnou bezelstnou radostnost, kterou disponují. Umějí se skvěle starat třeba o hospodářství. Život v hobití vesnici by jim vyhovoval. A pokud možno by to zařídili tak, aby tam žádný tvor nemusel umřít. Tenhle člověk má rád všechno živé, je velice citlivý, ať už k lidem, nebo ke zvířatům.

   Trigram Jezero má ze své podstaty technické vlohy a spousta z nich se technickým povoláním věnuje, další se zase věnují filozofickým vědám, díky své přemýšlivosti. Pokud se dotyčný dá na dráhu učitele, bude patřit k nejoblíbenějším, protože je hodný i spravedlivý, látku umí vyložit systematicky. Funguje jako vrba, veškerá tajemství jsou u něj v bezpečí, což děti poznají. Na svět se dívá spíš realisticky, má pro strach uděláno a nebojí se ani práce. Problémy řeší teprve až nastanou. Často způsobem "aby se vlk nažral a koza zůstala celá", myslí na všechny. Do showbyznysu se tito lidé moc nehrnou. Miroslav Vladyka, Miloslav Šimek. Václav Cílek (autor pořadů o zajímavostech naší přírody), Jaroslav Mareš (badatel v oblasti naší historie), Richard Pogoda (hudebník). Ze zahraničních představitelů David Schwimmer (Ross - Přátelé). Chápu, že seriál Ošklivka Betty z roku 1999 viděly výhradně ženy, ale má to humor a je tam pár dobrých příkladů herců. Pokud jste náhodou hlavnímu představiteli nevěřily tu roli profesionálního svůdníka, máte proč. Postavu Armanda hrál veselý, sympatický chlapík s hezkým obličejem, ale asi za sebou nebude mít zástup zlomených ženských srdcí. To jeho povedený přítelíček, Mario Calderon, bude jiný kalibr, ale tohoto herce bychom našly až v příštím typu. Dalším představitelem trigramu Jezero je Mario Duarte, kolumbijský zpěvák, který si tu střihnul roli "nemožného týpka" Nicolase Mory.

   Ženy tohoto typu nemívají velkou spoustu kamarádek, spíš jednu blízkou, které můžou důvěřovat. Často se v dětství přátelí s chlapci, pokud jsou upřímnější než dívčí okolí. Vyhovuje jim navléknout si tepláky a lozit s nimi po stromech. I v dospělosti zůstávají u volné kalhotové módy, která jim opravdu sluší. Tady taky platí, že v jednoduchosti je krása, navíc je lepší volit klidnější, zemitější barvy a jednodušší styl, který nepřehluší jejich osobnost. Když si budou kupovat oblečení, jdou na to prakticky. Rozhodně nebudou dvě hodiny bloumat po obchoďáku, aby našly ten nejúžasnější módní kousek, jako to dělá spousta žen, ani jim extra nezáleží na nějaké značce. Chtějí, aby to bylo hezké, kvalitní, pohodlné. Ve skutečnosti lidé trigramu Jezero jsou jedni z nejskromnějších. S nějakou výstředností by tyto dámy štěstí neudělaly, ale ony o tohle ani nestojí. Nosí drobnější nebo přírodní šperky a s líčením to nepřehánějí, sluší jim přírodní krása. Často mají velmi hezký, oduševnělý obličej, a je tu jistá výhoda, kterou jsem jim vždycky záviděla, tuto dámu rozeznáte od stromu i nenalíčenou. Asi nejtypičtější herečkou je Meryl Streep. Tam vidíte jak tu hlubokomyslnost, tak třeba parádní svaly, když si pustíte film "Divoká řeka". Meryl je skvělá herečka a dokáže vyrobit i kamenný obličej v mém oblíbeném filmu "Ďábel nosí Pradu", ale to je stylizace. Navíc je známá svým zájmem o okolí. Z dříve jmenovaného seriálu - Luces Velásquez (Berta - Ošklivka Betty). Z českých hereček Alena Antalová. Široký záběr, rozvinutá fantazie, kreativita, schopnost analyzovat a formulovat, způsobují, že jsou mezi nimi nejlepší spisovatelé - Joanne Rowling (autorka Harryho Pottera). Samozřejmě, že tyto ženy obstarají i běžné věci kolem domácnosti, ale není to jejich životní náplň. Úklid se provádí spíš nárazově, protože se sám neudělá, ale je to otravné, ubíjející, a zdržuje to člověka od zajímavějších a příjemnějších věcí. Pánové toho typu často uvažují o zakoupení papírových tácků místo nádobí. Koníčky jsou obvykle spojené s přírodou nebo uměním. Procházky se psem, oprava a vylepšování oblíbeného vozítka, četba, malování. U žen pochopitelně i věci ryze ženského charakteru, jako třeba to pletení, k tomu kafíčko, pěkný film. Na stůl paklík kapesníků, smutným filmem je zaručeně rozbrečíte, mají velkou schopnost vžít se do děje (což se ale stává i jiným).

   Tohle byla moje maminka. A taky třeba nejlepší kamarádka z dětství nebo oblíbená učitelka na ZŠ, která přispěla k mému zájmu o přírodní vědy. Mám tu i pár kamarádů, protože jsme si v ledasčem podobní. Těchto lidí je v populaci trošku víc, možná ještě výrazněji v mužské části, jen jejich přítomnost dramaticky nevnímáme, protože na sebe nestrhávají pozornost. Mamka byla komunikativní až až. Když jí za mlada nevyšla kariéra operní zpěvačky, hrála ochotnické divadlo. Pracovala v obchodě a učila budoucí prodavačky, její žačky na ni dodnes vzpomínají. Jako dítě jsem byla vláčená jak po výletech, tak po divadelních představeních. Veselohry a operetu jsem měla nejradši, ona zvládala i operu. Vážnější druhy umění jsou jim blízké. A rozhodně, obzvlášť ženy, nemají pochopení pro humor, který jde tzv. přes čáru. V nohou mám přinejmenším celé Beskydy a kus Jeseníků. Dodnes slyším, že "Nejsme z cukru ani ze soli", když začne pršet. Sama to používám. "Mysli na zadní kolečka", když nedomyslím všechny důsledky, a "Nestahuj kalhoty, dokud je brod daleko". Na každého působí vliv rodičů, ať už geneticky, či přímo, díky společně strávenému času. Tohle je jistá doplňková složka mé osobnosti a jen tak na první pohled už si mě někdo s tímto typem spletl. - Kéž bych měla tu muskulaturu Meryl Streep! - Já sem opravdu nepatřím, ale patří sem můj dospívající syn (ob generaci). Občas žasnu nad jeho analýzou společenských událostí, ekonomiky, i dalších věcí, které já vnímám spíš povrchově, protože nejsou moje téma. Výřečný je dost (obzvlášť po otci), takže coby student elektrotechniky platí málem za třídního baviče. Často mě uklidňuje, když něco vidím moc dramaticky, a téměř vždycky má pravdu, za což jsem vděčná. Celkový projev těchto lidí působí hloubkově uklidňujícím dojmem. Kdybyste si měli odpovědět na otázku, zda dojem z tohoto člověka - z celé jeho bytosti, tónu hlasu atd. - naznačuje směr nahoru či dolů, zvolíte směr dolů. Možná to někomu zní bláznivě, ale přesně takto to funguje. Protilehlý typ v kruhu - trigram Hora - to má opačně. Tam není zaoblený, klidný dojem, ale ostrý, někdy až pichlavý, směrem vzhůru. 

   Možná negativa: flegmatismus, ignorance, uzavřenost. Občas je někdo natolik pohroužen ve vlastním světě, že se z něj stane divný patron. Ale je to spíš výjimka. Někdo ze začátku vypadá nesměle, ale když ve vás objeví spřízněnou duši, začne být otevřenější. Nesoulad nastává, když dotyčný má na něco pevně ukotvený názor podložený fakty, to ho jen tak nezvikláte. Ale kdyby otázka zněla, zda u něj vyhrává smysl pro realitu nebo city, tak v principu rozhodně to druhé. Vztaženo na pomyslnou kapku vody rozdělenou na tři části, přestože dole je široká jangová základna reality, nedokáže překřičet tu prostřední jangovou část. A pokud je trigram Jezero váš potomek, není tak důležité, co řekla maminka, ale co řekl Dalajláma :-)

   Toto video snad splňuje všechno. Představitelku, téma i atmosféru.