NEBE

TVOŘIVOST - SÍLA - DENNÍ SVĚLO - PEVNOST

Hlava JANG - Srdce JANG - Tělo JANG

ROZUMNÝ TYP

   Jedu, jedu, makám! No pořádně, neflákám to, na tom závisí životy! - Bože, to jsou tragédi..... Člověk s globálními vlastnostmi a přístupem, který má předpoklady všechno zvládnout a být první, přinejmenším po fyzické stránce. To vyvinuté fyzično je na něm i vidět. Ať je to svalovec, sušinka, šlachovitý či zavalitější typ, nezapře kvalitní svalovou soustavu, houževnatost a téměř nezničitelnost své fyzické schránky. Vyzařuje z něj velká vnitřní síla. Jeho přítomnost vás i beze slov nenechá v klidu, nutí vás něco dělat a hlavně zrychlit. Uznává špičkový výkon, v podstatě netoleruje chyby, a pokud zrovna nejste podobného založení, vzájemná komunikace může drhnout. Nutno říct, že stoprocentní výkon vyžaduje v prvé řadě od sebe, a potom i od ostatních. Zakládá si na své čestnosti a poctivosti, hraje fair play. Dělá věci, protože je to "správná věc", v tom srdečném slova smyslu. Když uvážíme, že trigram Nebe zastupuje takovou menší osminu populace, musí pro ně být pohled na ostatní občas legrace (nebo tragédie :-) a někteří z nás jim připadáme jako zmatená lesní včela. Vzbuzují přirozenou autoritu, respekt, a lidé je dobrovolně následují. Máte pocit, že ten člověk ví, co dělá, a pokud vám celková jeho osobnost tzv. sedne, tak také, že mu můžete důvěřovat. S tím velením to zase není tak dramatické, je s nimi i pohoda a legrace, což poznáte při individuálním kontaktu. Často se pod drsnou slupkou skrývá dobrý a hodný člověk, který se jen snaží dělat všechno v životě co nejlépe. Mezi představitele patří Marek Vašut, Václav Vydra, Karel Heřmánek st. (Pekelný kníže - S čerty nejsou žerty), Boris Rösner, Jan Tříska, Radoslav Brzobohatý, ze starých filmů Jindřich Plachta (představoval asi nejcitlivější variantu této osobnosti, u ostatních nejvíc obdivoval fortel). Skladatel Petr Hapka (i z jeho hudby vyzařuje takový kulatý, všeobjímající efekt a vnitřní síla). Ze zahraničních hvězd Dwayne Johnson (The Rock), Eric Roberts, Morgan Freeman (Řidič slečny Daisy), Mark Williams (Artur Weasley - Harry Potter), Özcan Deniz (hvězda tureckých seriálů). Muži (i ženy) mají trochu tvrdší výraz v obličeji, s mimikou to až na výjimky nepřehánějí.

   Aby nevznikl dojem, že jde převážně o urostlé lidi, jang ve všech směrech samozřejmě přispívá k vyššímu vzrůstu, ale u menších postav víc zaznamenáte horlivost a množství fyzické i psychické energie. Zdeněk Pohlreich (Ano, šéfe), Harry Morgan (plukovník Sherman Potter - M.A.S.H.). Obecně tito lidé zvládnou tři práce a ještě si jdou zacvičit, protože se potřebují "vybít". Pocit přebytku energie, který mnozí z nás mají jen občas nebo skoro nikdy :-) je u nich běžný. Někteří dost rychle mluví a mají problém s tím, že ještě rychleji myslí. (Zkuste si to představit jako známou situaci, kdy máte spoustu plánů, plno energie, a v ten moment prostě nevíte, co dřív). Rychlost mluvy není podmínkou, zato rozhodně zaznamenáte silovost, důraznost a naléhavost projevu, často hlubší hlas. Je to nejimpulsivnější osobnost ze všech. Pouze podle věrných kreseb celé postavy, fotografií a dochovaných střípků informací můžu soudit, že sem patřil i můj oblíbenec, svérázný až excentrický Nikola Tesla.

   Najdeme tu samozřejmě i ženy, občas jsou to moje kamarádky. Stačí si vzpomenout na ty spolužačky, co v hodinách tělocviku při běhu jako první mizely v dáli a nikdo na ně neměl. Je pravda, že tito lidé tvoří největší část profesionálních sportovců, protože k tomu mají nejlepší fyzické i psychické předpoklady. Martina Sáblíková, Martina Navrátilová, Kateřina Neumannová. Zkuste si některou z nich představit v růžové baletní sukýnce. To nelze, a není to tím, jak jsou vysportované. Nechci tu tvořit módní okénko, o tom už jsou celé knihy, ale jen stručně ke každému typu, co mu v základu sluší. Ze všech výrazných barev trigramu Nebe asi nejvíc sluší červená, ze vzorů kostka. Trigram Nebe má jang ve všech třech směrech v prostoru a ta kostka k němu prostě ladí. Rovněž sportovní typ oblékání je na nich to "nej", reflexní pruhy, ostré barevné přechody. Někteří z nich i při mluvení rádi používají sportovní žargon. Pro slavnostní příležitosti, v jednoduchosti je krása, takže u dam jednoduché pouzdrové šaty. Mají obvykle co ukazovat, co se týče krásných vysportovaných nohou, stačí si vzpomenout na minisukně vévodkyně Kate Middleton, když je ještě nosila. Málokdo by měl takovou disciplínu, aby každý den chodil v 6 hodin ráno běhat. To je pro ně typické, když se do něčeho dají, pokračují v tom systematicky a žádný vnější nebo vnitřní faktor jim nezabrání, proto obvykle dosáhnou cíle. Další představitelku najdeme pod maskou profesorky Trelawneyové z Harryho Pottera - Emma Thompson, nebo pod pánskými obleky v komediálním seriálu "Chůva k pohledání" - Lauren Lane (C.C. Babcock). Julia Stiles (Princ a já). U nás např. Dana Syslová, Jana Štěpánková, Zuzana Slavíková (Nejslabší! Máte padáka!), Simona Babčáková (Simona z Comebacku), ale třeba i hvězda první republiky Adina Mandlová.

   Pokud tyto lidi něčím naštvete, s ničím se moc nepářou a celkem bez okolků vás usadí. Stejně tak, když je někdy budete zdržovat a nudit projevem delším než jedna věta. Co se týká toho naštvání, především v mužské verzi fungují tak trochu jako mašinka či papiňák :-) Upustí se pára a jede se dál, věc je vyřešená, už se k ní nevracejí. Nejsou úplně vhodná destinace k tomu, jít si postěžovat, vyplakat se na rameni. Budou se hlavně snažit problém řešit, protože vám chtějí pomoct, takže vám briskně skočí do řeči a přijdou s nějakým radikálním návrhem. Také nemá moc význam něco naznačovat. Raději mluvte přímo. Vtipné je, pokud vaše vyjádření berou doslovně. Někdy nemůžete třeba říct "pokusím se", ale "udělám to"! (přestože jste to tak samozřejmě mysleli :-) Vyhovují jim akční profese jako realitní makléř nebo instruktor horolezectví, různé typy podnikání, umějí zacházet s penězi a vydělat je. Jsou technicky založení, cizí jim budou spíš věci vyžadující jemnost a cit. Ženy u toho všeho zvládnou upéct dort, obstarat tři děti a manžela, uklidit, odvézt psa na výstavu, umějí třeba i plést, ale tím už se jim v dnešní hektické době nechce trávit čas. Těžko tu najdete třeba ženu v domácnosti. Lidé trigramu Nebe mají úžasné organizační schopnosti. Organizace v jejich podání vypadá asi jako když přiletí uragán, protože není čas ztrácet čas! Moje bývalá učitelka hudby je geniální kytaristka, její sólo rozboří dům. Ovládá několik nástrojů. Na úvod hodiny mě po pár taktech vítala zahulákáním: "Necvičilas, šumaříš"! Ale celou dobu se mi intenzivně věnovala. Dnes je ředitelkou hudební školy a u toho ještě koncertuje s kapelou. Má teprve slabých sedm křížků na krku, takže je v plné síle.

   Možná negativa: výbušnost, netrpělivost, ukvapenost, citový chlad. - Velitel nemůže být úplná citlivka. Když se kácí les, lítají třísky. Přetlak energie ve všech směrech se u trigramu Nebe vzájemně bije a někdy trochu škodí i jemu samému. Vliv předků pak může jeho rysy podtrhnout, potlačit či pozměnit. Samozřejmě, i tady byste našli člověka, jehož výsledná osobnost není tak etická, jak by se zdálo z popisu, a který dokáže kouzlo vůdcovství otočit ve svůj vlastní prospěch. Jsou tu lidé, které mám moc ráda nebo je i vysoce obdivuju, jak na plátně, tak v životě. Pak je tu i určitá část, se kterou si tolik nerozumím. Rozdíl je přímo úměrný míře vřelosti a lidskosti, kterou danému člověku příroda nadělila. Ale tak je to i u všech ostatních typů.

   Jon English  (australský seriál "Proti větru"), dva roky předtím než odešel. Vystoupení z mladších dob, to je ještě úplně jiný kalibr. Některá prokládal i artistickými výkony.