OHEŇ

PŘITAŽLIVOST - JASNOST - UVĚDOMĚNÍ - INTELIGENCE - ZÁVISLOST - SVIT

Hlava JANG - Srdce JIN - Tělo JANG

NEROZUMNÝ TYP

   Ta mrňavá svíčka nahoře má být oheň? Tady by to mělo fajrovat jak v Temelíně! - Vtipálek, bavič, svou přítomností doslova naplní místnost, rozzáří společnost. Obecně nejoblíbenější typ. Nenuceně používá ostřejší výrazy a zní to přirozeně. Může si dovolit tanec v negližé u dopravní značky (Richard Genzer :-) a vypadá to dobře. Vlastně nikdo jiný si to moc dovolit nemůže. Spolu s ním přichází kromě jadrné veselosti i nepřehlédnutelná dávka sexappealu, která opačné pohlaví zvedá ze židle, konkurenci taky. A tady máme ty profesionální svůdníky. Ale ne všichni žijí bohémským životem. Někdo končí víceméně vědomým flirtováním, které je přirozenou součástí jejich osobnosti, ale jinak má spořádaný život. Těmto lidem byl dán přirozený herecký talent, který hojně využívají už od základní školy, kde mají roli třídního baviče nebo na sebe aspoň občas upozorní malou drzostí. Když se oni sami rozesmějí, je to obvykle nejvýraznější smích, který můžete slyšet. V umělecké branži pak předvádějí úžasné věci, takže se my ostatní smějeme, jsme okouzlení jejich šarmem, posloucháme jejich písničky nebo přemýšlíme, zda malíř obrazu byl geniální, nebo úplný blázen. Obvykle obojí (Pablo Picasso). Tvoří skvělé fantasy filmy. Kromě nadání vykouzlit úsměv na rtech mají i obchodní talent, což souvisí s uměním předvádět. S přehledem by prodali Eskymákovi kostku ledu. Umějí vydělat slušné peníze (Viktor Kožený), ale umějí je třeba taky prohrát v hazardních hrách, protože rádi riskují a jsou soutěživí. Požitkáři ve všech směrech, určitě nepohrdnou pořádným steakem, sklenkou piva nebo vína. Někdy jsou z nich světoběžníci, které moc netrápí, jestli dnes budou spát tam nebo tady. Dobrodružná povaha se sklonem k tajemnu a nebezpečí. Viditelný buřič společnosti (Jan Saudek). Někdo už je na první pohled samá kérka. Na druhou stranu jsou celkem perfekcionisti. V klidné poloze chtějí mít všechno srovnané, včetně peněz. Vedoucí pozice jim nečiní problém, jsou skvělí manažeři. Heslo "zkombinovat nezkombinovatelné" pro ně platí po všech stránkách. Pokud chcete někoho označit za pravého extroverta, je to trigram Oheň. Při snaze prosadit nějakou myšlenku není lepší volba, než osoba, která dokáže upoutat pozornost. Někdy veselost na veřejnosti vyrovnávají mírnou nerudností doma. Prostě taky potřebují klid nebo nemají náladu. Je zábavné, když někdo, kdo je fyziognomicky tento typ, začne tvrdit, že on je vlastně introvert :-) Samozřejmě, že většina z nich má bohatý duševní život. Neobvyklé filozofické náhledy na svět, které nemusí hned druzí pochopit, čímž oni se baví, že si z nás trochu vystřelili. Rádi si přečtou něco zajímavého a originálního. Mívají v oblibě zvláštní, až šokující druhy umění, abstraktní malby a drsnější humor.

   Tady si představitele můžu vybírat, svět showbyznysu je jimi přeplněný. Jean-Paul Belmondo, John Travolta, Tim Allen (kutil Tim), Eddie Murphy, Gérard Depardieu, Bud Spencer a Terence Hill, Bruce Willis, Robert Hossein (Geoffrey de Peyrac), Jamie Farr (Max Klinger - M.A.S.H.), Tomáš Töpfer, Vladimír Menšík, Hugo Haas, Ladislav Pešek, Jiří Dvořák (čert v Anděl Páně), Matouš Ruml (Lexa z Comebacku), Pavel Liška, Martin Dejdar, Jaromír Nohavica. Tak, jako je zajímavá jejich osobnost, mívají i originální hlasový projev a nebojí se vystupovat, takže se nejčastěji uplatní i v roli zpěváků. Někdy mají tzv. chraplák - Josef Laufer, Garou (kanadský zpěvák), občas i dámy - Tina Turner. Tento typ s čertovskými ohníčky v očích z pochopitelných důvodů běhá po světě v mnoha exemplářích :-) Dost možná je to úplně nejpočetnější typ, což jim neubírá na originalitě. Z historického pohledu sem patří Wolfgang Amadeus Mozart.

   S většinou z nich si přirozeně rozumím, pokud se sami nerozhodnou jinak nebo netrpí některou z vlastností popsanou v negativech. Mám tu i víc kamarádek, a protože je tento typ tak výrazný, právě u nich jsem si kdysi všimla vzájemné podobnosti. Jednoduše femme fatale, co by svedla i faráře. Říkáte si, jak ona to dělá, že za prvé skvěle používá módní výstřelky, a za druhé vypadá dobře i v pytli od brambor, protože vyzařuje jakési živočišné fluidum, kterým na sebe vždycky strhne pozornost. Zdánlivě to vypadá, že s ženou tak vysokého napětí se nedá kamarádit, protože budete pořád v jejím stínu. Není to tak dramatické, pokud nepotřebujete všeobecný obdiv okolí. Kámoška ze základky je něco jako Fran Drescher (Fran Fine - Chůva k pohledání), jejíž nevymáchaná pusa a módní kreace mluví za všechno. Jako silnější osobnost byla pro mě určitou inspirací a na oplátku měla vděčnou parťačku pro spoustu lumpáren.

   Emma Watson (Hermiona), Julie Walters (paní Weasleyová - Harry Potter), Sophie Marceau, Jennifer Lopez, Mariah Carrey, Whitney Houston, Alizée (francouzská zpěvačka). Táňa Vilhelmová, Sandra Pogodová, Dana Bartůňková (princezna Angelína - S čerty nejsou žerty), Hana Maciuchová, Ljuba Hermanová (ještě v 80 letech udělala provaz), Marie Rosůlková (Taková normální rodinka - pamatujete, jak s cigaretkou v ruce trávila rodinu strychninem :-) Milena Steinmasslová, Kristýna Leichtová (Iva z Comebacku), Eva Josefíková, Dagmar Havlová (je potřeba si představit rozesmátou Dášu Veškrnovou). Těmto ženám (stejně tak i mužům) sluší výrazné kreace, čím barevnější a někdy i bláznivější, tím lepší. Je to kontrastní osobnost, takže oblečení volné či vypasované, podpatek i rovná bota, na tom nesejde, vypadají ve všem dobře. Samozřejmě záleží na příležitosti, ke které se oblékají, a také na celkové osobnosti. Ale oni mají v módě sami nejlepší přehled, takže radí ostatním. Můžou jít do havajské košile (Daniel Nekonečný), rockerského oblečení - rockové koncerty jsou jejich doménou, sluší jim barevné vlasy, mohutné šperky, gothic, naprosto vše dovoleno. 

   V popisu tohoto trigramu je zmíněné uvědomění a inteligence. Viditelně to přímo neznamená, že by budoucnost většiny z nich ležela v akademické sféře :-) i když i to se stává, můj profesor biochemie kromě skvělého přehledu a přednášek bavil celou katedru. Žádná oslava se bez něj neobešla. Hodně v oblibě bývají doktoři vtipálci, protože odlehčí atmosféru. Lidé tohoto typu mají především bystrost a praktickou inteligenci, na všechno mají hned argument, proto jsou dobří manažeři. Škola života. Briskně zhodnotí situaci, ani nemrknete. A třeba právě jako ti doktoři vydrží pracovat u záchranky, aniž by to s nimi seklo. Co se týká třeba technických předpokladů, někdo vám řekne ano, a bude na to hrdý, druhý ne. Jinak bychom je našli v nejrůznějších povoláních, od prezidentů (Vladimír Putin, Zuzana Čaputová), až po vědmy. Mají ostřejší lokty, nenechají si nic líbit, proto zvládnou i vysoké funkce nebo prostředí showbyznysu. Při potyčce s nimi dostanete slovní odpověď a tělocvik bývá jejich perfektní disciplínou. Jsou v něm jedni z nejlepších, je to druhý energeticky nejvýraznější typ, hned po trigramu Nebe. Stačí se na ně podívat. Belmondo nikdy neměl kaskadéra. Jinak ale nikdo neříká, že ti lidé nemohou mít nějaké kilečko navíc, třeba Jan Werich, Ota Jirák, Halina Pawlowská nebo Roseanne Barr. Mám kamarádku, která má spíš nějaké to deko navíc, a podle vlastních slov fyzickou vytrvalost nemá. O.K. Australská herečka Rebel Wilson (No není to romantika) taky asi nebude přímo na dálkové běhy, ale když to rozpálí při tanci na jevišti, uvidíte ten drive! Navíc, trigram Oheň je jeden z typů, který ta kila tzv. umí nosit. Oddělená jangová čára těla a hlavy podporuje pěkné utváření postavy i sebevědomí. Podobný efekt nastává také u příštího typu. Počínaje trigramem Oheň bych nechala vzájemné bitvy energií uvnitř pomyslné kapky vody chvilku spát, protože jednoduše nikdy nevíte, jestli zrovna zareaguje měkké srdce dotyčného, nebo jang v jiné sféře. Inu, náladové kočičí nátury :-)

   Možná negativa: protřelost, vypočítavost, lacinost. Pravdou je, že tento typ zanechává za sebou větší počet zlomených srdcí než ostatní. Ale jinak to lze shrnout konstatováním: "Když máš stejné základy, neznamená to, že dům bude vypadat stejně". Základem je extravagantní osobnost. Výsledná variabilita je možná nejmarkantnější ze všech.

   Catherine Zeta Jones a Antonio Banderas. Tady to jiskří na všechny strany.