VODA

NEBEZPEČÍ - TĚŽKOST - HLOUBKA - ÚZKOST - ZÁHADNOST

Hlava JIN Srdce JANG Tělo JIN

NEROZUMNÝ TYP

   Trigram Voda má alternativní názvy Měsíc nebo Řeka. Všechny symbolizují aktivitu ve střední části, tedy v čáře srdce. Toto je jediný případ, kdy mě popis vlastností zpočátku mírně zarazil. Jsou to velmi intuitivní lidé, jedni z těch velmi citlivých, ale méně sdílných. Takže dodatečně chápu, že člověku odlišné povahy a smýšlení mohou i jejich myšlenkové pochody a reakce připadat nevyzpytatelné. Oni sami by to nakonec určitě brali jako pochvalu své originality a určité tajemnosti. Taky se trochu hůř hledají výrazné rysy jejich povahy. Až na výjimky je nezajímá technika ani státní rozpočet. Žijí si víc sami pro sebe a nejbližší okolí, pro přírodu. Kreativita v oblasti čáry srdce jim umožňuje skládat k sobě věci zdánlivě bez ladu a skladu tak, aby z toho nakonec vznikl obraz, šperk, oblečení, květinová zahrada, cokoliv, co vás ohromí svou krásnou přírodní nepravidelností. Šperky, šaty a obrazy jimi vytvořené bývají opravdu nádherné, najdete je na regionálních trzích, na Fleru i ve výstavních síních. Podle mého je jich v populaci jako šafránu, nebo přinejmenším soutěží o tu příčku exkluzivity s dalšími typy. Díky své intuitivnosti by mohli s přehledem v domorodém kmeni vykonávat funkci šamana. Když si odpovíte na otázku, kolik šamanů potřebuje jeden kmen, je jasné, proč je jich méně. Skutečně se často věnují povolání léčitele, disponují schopnostmi, jako je přikládání rukou, proutkaření, nebo pracují v jakékoliv oblasti v kontaktu s přírodou a přírodními materiály. Na tom přikládání rukou či proutkaření není nic tak magického, jak si to někdo představuje. Lidské tělo je velmi dobrým vodičem energií všeho druhu.

   Tady najít a rozeznat představitele je někdy oříšek i v reálu, natož pak ve filmu. Dost často docházíte k jistotě po delší době nebo vylučovací metodou. Tipuju inspirativní osobnost Jaroslava Duška. Také herec Vladimír Javorský (Kyslík). Už je asi jasné, že v reálu jsou to spíš nenápadnější, ale hodní, vstřícní, skromní lidé. Znám pána, který jakoby Vladimíru Javorskému z oka vypadl, a jak jinak, pracuje v nakladatelství s alternativní literaturou. O jednom mém dávném kolegovi řekl, že "je dobře, že jsem se zbavila toho energetického upíra". Přesně uhodl určitou podstatu, aniž bych o tom někdy řekla slovo. Fungují na té vlně, kdy nemusejí mít pro něco hmatatelný důkaz, ale přesto vědí. Pokud zrovna netestují život v jurtě nebo týpí, jejich domácnost se bude blížit tomu krásnému obrázku dole. Panuje tam tvůrčí chaos, všude se povalují barvy, štětce, látky, knihy, indiánské bubny, lapače snů, na plotně se vaří marmeláda z bůhvíjakých zdraví prospěšných bobulí. Kolem se motá banda dětí vlastních i od sousedů, následovaná početnou domácí havětí. Tady se taky zachraňuje všechno živé, malé a opuštěné, včetně nakřáplých hrnečků. Prostě ráj na Zemi :-) Pokud to někdo z nich nemá přesně tak, určitě mi to odpustí, protože tolerance je jejich silnou stránkou. Jestli by něco netolerovali, tak právě tu netoleranci, zlobu, sobectví, bezohlednost, neúctu ke stáří a k životu vůbec...

   Když se měla kamarádka v osmé třídě rozhodnout ohledně volby povolání (rozhodnost úplně není jejich silnou stránkou), společně jsme vymyslely, že bude zahradnicí, a skutečně se tak stalo. Dnes pracuje v knihkupectví. Bývají to příjemné, nekonfliktní bytosti, občas velmi zajímavé a hezké ženy. Některé by mohly od minuty předvádět etnické oblečení, které jim nejvíc sluší. Tím je ohledně oblékání asi řečeno vše, neboť i takové oblečení může být povýšené doslova na umělecké dílo a lze najít variantu pro každou příležitost. Stačí třeba jednoduché lněné šaty a k tomu nádherný přírodní šperk. Krása těchto žen není taková ta, která křičí. Spíš jako rusalka, ze které vyzařuje oduševnělost a vnitřní síla. A když rusalka, tak skutečně vodní tóny na nich vypadají fantasticky! Herečka Lenka Vlasáková, kterou do podobných rolí  také často obsazují - pohádka "Dešťová víla". Marie Majkusová (Maruška - Dvanáct měsíčků, mimochodem dnes učí děti v lesní školce). Dále Olga Menzelová.

   Na lidech trigramu Voda mám ráda svobodomyslnost, s jakou se v dospělém světě hned tak nesetkáte. Je úplně jedno, že váš nápad vypadá nereálně. Ani by je nenapadlo na vás chrlit rozumové argumenty proti, pokud se zrovna nechystáte skákat padákem z Everestu. Přirozeně se octnou na vlně nadšení s vámi, takže proč by vám házeli klacky pod nohy? Sami by ocenili stejný přístup. I tady jsou individuální rozdíly, ale obecně platí: "Jdi za hlasem svého srdce"! Je jasné, že také patří mezi ty "méně rozumné, či méně rozumové" typy. Mimochodem, to nemá naprosto nic společného s IQ člověka. Pouze se způsobem, jak dotyčný reaguje, či ve výsledku hodnotí věci. To, co pocitově odmítne korigovat rozumem, vyváží určitou vnitřní silou, kreativitou, a někdy nečekanou reakcí (více v Souhrnu). Aby to nevypadalo, že trigram Voda je dobrý jen ve výtvarnictví a bylinkářství, vím, že třeba Vladimír Javorský ovládá pět jazyků (jejich výběr je pochopitelně malinko netradiční), věnuje se hudbě a v mládí dokonce dělal atletiku. To při jejich křehčí jinové konstituci není úplně typické, ale není to nemožné, obzvlášť u mužů. Ženy si přirozeně vyberou spíš nějaký druh tance. V povolání zdravotní sestry se někdy angažují v problematice přirozených porodů a v ten moment se z nich stávájí zapálené Amazonky a projevuje se jejich určitá svéhlavost, a někdy i odbojnost. Tichá voda břehy mele. Že nikoho až na výjimky moc nebaví technika, je pravda. Ale s tou netechničností to není tak zlé, jak si i oni sami myslí. Víckrát jsem si všimla, že když na to přijde, jsou překvapivě vynalézaví. Dcera mé kamarádky, zajímavá tichá hnědovláska, ještě ve škole rozebrala nefunkční varnou konvici, odhalila a opravila závadu, konvice funguje dodnes, nikdo nevyhořel. Kreativita je úžasná věc.

   Možná negativa: uzavřenost, nedůvěřivost. Některé z těch vlastností působí spíš proti nim samotným, ale zároveň jim dávájí svobodu.

   Akiane Kramarík je velmi zajímavou osobností, která nejen díky spirituálními zážitku v dětství maluje nádherné obrazy, s běžnou i náboženskou tématikou.